fbpx

Panel logowania

czwartek, 04 marzec 2021 18:36

Problemy Greensilla rzucają cień na anglo-indyjskiego potentata stalowego

Jak podaje brytyjskie BBC oraz Wall Street Journal,  gigant finansowy Greensill w najbliższych dniach planuje ogłoszenie upadłości w Wielkiej Brytanii i prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży części swojej działalności, z wyłączeniem aktywów powiązanych z panem Sanjeevem Gupta, który między innymi jest właścicielem zakładów stalowych w Rotherham, Stocksbridge, Newport i Hartlepool. 

Liberty Group Sanjeeva Gupty w 2013 wykupiła upadający brytyjski przemysł stalowy a media okrzyknęły przemysłowca mianem „wybawcy stali”…

Perspektywa upadłości Greensilla stwarza niebagatelny problem dla pana Gupty, gdyż grupa Greensell Capital jest jednym z głównych źródeł finansowania jego biznesów.

Związki zawodowe brytyjskich hut wyraziły zaniepokojenie potencjalnym zagrożeniem dla tysięcy brytyjskich hutników i inżynierów.

Ich obawy wynikają z pojawienia się problemów finansowych Pana Sanjeeva Gupty związanych z ekspozycją Greensila najego biznesy. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Credit Suisse Group AG zawiesił w poniedziałek ponad 10 miliardów funtów wypłat z funduszy przechowywanych jako zabezpieczenie, podał The Wall Street Journal.

Przypomnijmy, że działająca w Polsce Liberty Steel Group to część rozległej grupy GFG Alliance należącej do Sanjeeva Gupty i jego rodziny, która posiada ponad 200 aktywów produkcyjnych w 12 krajach, generuje roczne przychody w wysokości 20 miliardów dolarów i zatrudnia ponad 35 tyś. osób. Grupa zakresem swojego działania obejmują zarówno huty, banki jak i bardziej ekscentryczne biznesy, jak chociażby mały szkocki producent rowerów, projekt wykorzystujący energię pływów czy firmę produkującą części do samochodów zabytkowych.

Dwa lata temu grupa Liberty Steel nabyła od koncernu ArcelorMittal pakiet kilku europejskich hut, m.in. hutę w Ostrawie. W grudniu 2020 jedna ze spółek pana Gupty - Corween Investments wydzierżawiła Hutę Częstochowa. Spółka  przejęła przedsiębiorstwo i wszystkich pracowników w łącznej ilości 1148 osób. 

Sanjeeva Gupta 49-letni przedsiębiorca/ przemysłowiec jest obecnie dyrektorem w ponad 80 firmach, zgodnie z brytyjskim rejestrem firm Companies House, co podkreśla ogromną złożoność jego biznesów. Pan Gupta urodził się w Pendżabie w północnych Indiach w rodzinie przemysłowców. W 1992 roku, podczas studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Cambridge, założył swoją pierwszą firmę handlującą towarami w Afryce i Azji, która z czasem rozrosła się do obecnego imperium stalowego.

Rzecznik GFG odmówił komentarza w sprawie Greensill, ale powiedział, że GFG ma odpowiednie fundusze bieżące i planuje wniesienie świeżego kapitału.

„Korzystamy obecnie z dużego ożywienia na rynkach stali i aluminium, co oznacza, że większość naszych biznesów działa na prawie pełnych obrotach” - powiedział

Ceny stali w Europie osiągają najwyższy od 13 lat poziom, prawie podwojony od czerwca ubiegłego roku.

Rzecznik GFG powiedział, że Liberty Steel planuje w tym roku opublikować skonsolidowane sprawozdania finansowe, aby poprawić przejrzystość.

Firma osobno przygotowuje połączone rachunki dla wszystkich biznesów GFG i powołuje radę z niezależnymi dyrektorami, która będzie zwracać się do inwestorów na rynkach publicznych i umożliwi dywersyfikację źródeł finansowania.

Osobiście trzymamy kciuki aby problemy okazały się jedynie problemami przejściowymi i wszytko wróciło na odpowiednie tory.

Żródło:
1. https://www.bbc.com/news/business-56250732
2. https://www.afr.com/companies/manufacturing/gupta-s-whyalla-steelworks-reverses-losses-20210303-p577ab 4. https://www.wsj.com/articles/greensill-problems-put-spotlight-on-steel-tycoon-once-feted-by-royalty-11614776304 5. Zdjęcie: BEN STANSALL/AGENCE FRANCE-PRESSE/GETTY IMAGES

PT

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.