fbpx

Panel logowania

Aktualności z branży złomowej i stalowej - ZŁOM INFO PL (229)

Poniżej prezentujemy najnowsze wiadomości i informacje dotyczące branży złomowej. 

Informacji nigdy nie za wiele!

piątek, 10 maj 2024 00:13

10 maja - DZIEŃ ZŁOMIARZA

10 maja... Niech ten dzień będzie dniem pełnym uznania dla wszystkich pracowników branży złomowej, których zaangażowanie, pasja i wkład w ochronę środowiska zmienia nasz świat na lepsze. To niezwykła okazja, aby docenić ich trud i zaangażowanie w tej proekologicznej dziedzinie. Branża złomowa odgrywa kluczową rolę w ochronie środowiska poprzez recycling i ponowne wykorzystanie materiałów. Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Złomiarza!

Władze Londynu dokonały radykalnej ingerencji w własność prywatną mieszkańców miasta. Część samochodów ma trafić na złom albo na Ukrainę. W stolicy Wielkiej Brytanii zaczęły obowiązywać kolejne przepisy realizujące polityczną agendę "walki o klimat". Londyńczycy będą przymuszeni do pozbycia się 9-letnich samochodów. Pierwotne władze zamierzały nakazać złomowanie aut, ale ostatecznie zdecydowano, że Anglicy będą je mogli za darmo oddać Ukraińcom.

Rok 2023 był trudnym okresem dla hutnictwa w Polsce. Rosnące koszty energii oraz restrykcje klimatyczne w Unii Europejskiej (UE) wpływały negatywnie na konkurencyjność polskich producentów stali i sprzyjały importowi spoza UE. Produkcja stale spadała, a wyniki z poprzedniego roku były najgorsze od przystąpienia Polski do UE.

Obserwujemy trend likwidacji kolejnych wielkich pieców w Europie. To zjawisko jest związane z transformacją branży stalowej i przechodzeniem na bardziej ekologiczne metody produkcji. Likwidacja tych pieców ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla oraz dostosowanie się do wymogów dotyczących ochrony środowiska. Decyzje o zamknięciu wielkich pieców stanowią wyzwanie dla lokalnych społeczności i zatrudnienia, jednak równocześnie są ważnym krokiem w kierunku zrównoważonej produkcji stali.

Śląski Pirelli – tak mówi się o kalendarzach wydawanych przez firmę Olmet z Tarnowskich Gór, zajmującą się skupem i sprzedażą złomu. Na fotografiach są zawsze nagie kobiety i złom. A dochód ze sprzedaży zawsze przekazują na cele charytatywne. W tym roku znów zaskoczyli: tym razem kalendarz przygotowała sztuczna inteligencja. Są w nim cyborgi, kobiety-hybrydy. Zobaczcie częśc zdjęć, jakie znalazły się w kalendarzu OLMETu na rok 2024.

Jak podało PKP Cargo w komunikacie giełdowym, zarząd spółki wyraził zgodę na zawarcie umowy o współpracy z CMC Poland Sp. z o. o. Przedmiotem umowy będzie świadczenie przez PKP Cargo na rzecz CMC Poland usług przewozu złomu oraz produktów metalowych w komunikacji krajowej i międzynarodowej.

Najwięksi armatorzy zawiesili swoją żeglugę kontenerową przez Kanał Sueski w związku z kilkukrotnymi atakami rakietowymi jemeńskiego ruchu Huti na statki na Morzu Czerwonym. Wzmożone ataki mają być protestem przeciwko wybuchowi wojny w Strefie Gazy. Huti nie planują zaprzestania ataków dopóki Izrael nie wstrzyma ofensywy.

piątek, 08 wrzesień 2023 15:35

KGHM zwiększy recykling miedzi

2023 rok jest wyjątkowy dla Huty Miedzi Legnica, ten oddział KGHM obchodzi jubileusz 70-lecia i otwiera nowy rozdział w swojej historii. Trwają tam prace związane z realizacją programu Hybrydowa Huta Legnica. Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału znajdującego się w złomach Cu poprzez realizację założeń Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Pozwoli to hucie na przetwarzanie materiałów pochodzących z recyklingu z możliwością przetopu własnych lub zewnętrznych koncentratów. Już dziś Legnicki oddział jest liderem w KGHM w obszarze produkcji miedzi katodowej opartej o materiały wsadowe nie pochodzące ze źródeł pierwotnych (ruda). Miedź elektrolityczna w HML powstaje w 70 proc. z różnego rodzaju złomów.

Przekręty na rynku miedzi nie należą niestety do rzadkości ale to co zdarzyło się w niemieckiej spółce Aurubis zaszokowało nawet najbardziej doświadczonych weteranów branży.