fbpx

Panel logowania

czwartek, 25 styczeń 2024 09:27

Kolejne wielkie piece w Europie są likwidowane.

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Obserwujemy trend likwidacji kolejnych wielkich pieców w Europie. To zjawisko jest związane z transformacją branży stalowej i przechodzeniem na bardziej ekologiczne metody produkcji. Likwidacja tych pieców ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla oraz dostosowanie się do wymogów dotyczących ochrony środowiska. Decyzje o zamknięciu wielkich pieców stanowią wyzwanie dla lokalnych społeczności i zatrudnienia, jednak równocześnie są ważnym krokiem w kierunku zrównoważonej produkcji stali.

Indyjski gigant Tata Steel ogłosił plany zamknięcia dwóch pieców w największej brytyjskiej hucie stali w Port Talbot w Walii i zastąpienia ich nowoczesnym piecem elektrycznym do roku 2024. Ta decyzja wywołuje skrajne emocje na Wyspach, głównie ze względu na zapowiedź zwolnień tysięcy pracowników.

Tata Steel jest częścią Tata Group - największego indyjskiego konglomeratu oferującego produkty i usługi w ponad 150 krajach. Spółki wchodzące w jego skład zajmują się m.in energetyką, produkcją stali, chemii czy samochodów (m.in. Jaguar, Land Rover), ale także oprogramowaniem, telekomunikacją, konsultingiem czy hotelarstwem oraz produkcją tak popularnej na Wyspach herbaty (np. marki Tetley).

Tata Steel zamieni wielkie piece w Port Talbot na piece elektryczne. Moce spadną z 5 mln ton do 3 mln ton, a skokowo wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną i wsad w postaci złomu stalowego.

„Kierunek, który proponujemy, jest trudny, ale wierzymy, że słuszny” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Tata Steel Thachat Viswanath Narendran. Dodał, że od 2007 roku, kiedy Tata kupił hutę, zainwestował w brytyjski biznes prawie 5 miliardów funtów.

Przypominał, że największa brytyjska huta stali pozostawała często nierentowna. Kierownictwo Taty odrzuciło alternatywny plan związków zawodowych zakładający pozostawienie jednego wielkiego pieca do 2032 roku, aby zmniejszyć skalę zwolnień. Wygaszanie pieców i zmiana technologii oznacza zwolnienie ok. 2800 pracowników. Organizacje związkowe zapowiadają protesty.

Niewątpliwie nastąpi zwiększone zapotrzebowanie na złom stalowy wysokiej jakości

Spore wyzwanie w realizacji tego projektu wiąże się z zapewnieniem odpowiedniego zaopatrzenia w złom stalowy. Dane z BIR-u (Bureau of International Recycling) wskazują, że Wielka Brytania wyeksportowała w 2022 roku 8,24 milionów ton złomu, co sugeruje, że ilość dostępna na rynku nie powinna być większym problemem. Jednakże, problemem może okazać się pozyskanie złomu o odpowiedniej jakości, co będzie istotne dla produkcji stali wysokiej jakości. W związku z tym, będzie konieczne importowanie złomu w celu zapewnienia odpowiedniego surowca dla tego projektu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.