fbpx

Panel logowania

czwartek, 21 marzec 2024 09:30

Drakońskie przepisy w Londynie. Auto na złom albo na Ukrainę

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Władze Londynu dokonały radykalnej ingerencji w własność prywatną mieszkańców miasta. Część samochodów ma trafić na złom albo na Ukrainę. W stolicy Wielkiej Brytanii zaczęły obowiązywać kolejne przepisy realizujące polityczną agendę "walki o klimat". Londyńczycy będą przymuszeni do pozbycia się 9-letnich samochodów. Pierwotne władze zamierzały nakazać złomowanie aut, ale ostatecznie zdecydowano, że Anglicy będą je mogli za darmo oddać Ukraińcom.

Regulacje weszły w życie 15 marca. Konkretnie chodzi o diesle wyprodukowane przed rokiem 2015, a także o samochody benzynowe z roczników starszych niż 2006. Branżowe media zwracają uwagę, że mowa tu autach, których wartość może wynosić w przeliczeniu kilkadziesiąt, a nawet blisko 100 tysięcy złotych.

Tak radykalny atak władzy na własność prywatną spotkał się z ostrą reakcją części mieszkańców. Krytykę wyraził m.in. były premier Boris Johnson. Na razie nie doszło jednak do żadnej skutecznej interwencji politycznej czy sądowej, która powstrzymałaby to bezprawie.
Jeśli przepisy nie zostaną wycofane, posiadacze 9-letnich samochodów będą musieli pozbyć się ich, poprzez obowiązkowe zezłomowanie, za które władze miejskie wypłacą "rekompensatę" w wysokości… 2 tysięcy funtów.

Dopuszczalnym "ustępstwem", na jakie zgodził się pochodzący z Pakistanu burmistrz Londynu Sadiq Khan, jest możliwość oddania swojego samochodu na Ukrainę. Wówczas miejskie władze również wypłacą z pieniędzy podatników 2 tysiące funtów. Nowelizacja przepisów w tym zakresie weszła na prośbę mera Kijowa, Witalija Kliczki.
Inną możliwością, jaką władze pozostawiły Londyńczykom, jest uiszczanie władzom miejskim dziennej opłaty 12,5 funta, czyli ponad 4500 funtów rocznie. Według szacunków z końca 2023 samochodów nie spełniających eko norm było w Londynie 700 tysięcy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.