fbpx

Panel logowania

czwartek, 26 listopad 2015 20:57

Koniec odwrotnego obciążenia w VAT? Zyskają oszuści, uczciwe firmy stracą? | ZŁOM INFO PL

fot. ZŁOM INFO PL fot. ZŁOM INFO PL

Branże złomowa kilka lat musiała zabiegać o wprowadzenie tzw. odwrotnego obciążenia w VAT. Przedsiębiorcy przedstawili ministrowi finansów, Pawłowi Szałamasze uwagi dotyczące zapowiadanych zmian w projekcie Ustawy o podatku VAT.Odwrotne obciążenie, czyli mechanizm w rozliczeniach podatku od towarów i usług, przerzucający rozliczenie należnego VAT z nabywcy na sprzedawcę (art. 17 ust. 1 pkt 3–5, 7 i 8 ustawy o VAT) był w przekonaniu przedsiębiorców trudniących się obrotem i zagospodarowaniem złomu, najlepszym rozwiązaniem w walce z transakcjami powodującymi wyłudzenia VAT.

Z uwagi na doniesienia prasowe oraz po zapoznaniu się z treścią poselskiego projektu ustawy o podatku od towarów i usług VAT, przygotowanego przez partię Prawo i Sprawiedliwość, pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie. Spowodowane jest ono propozycją zawartą w projekcie ustawy, polegającą na zniesieniu podstawowego i skutecznego instrumentu do walki z nadużyciami przy rozliczaniu podatku VAT, jakim jest „mechanizm odwrotnego naliczania” podatku VAT - piszą do ministra finansów przedsiębiorcy za pośrednictwem Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem.

Co przewiduje projekt Prawa i Sprawiedliwości? Oprócz likwidacji odwrotnego obciążenia w VAT w transakcjach krajowych, wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej nabywców za zobowiązania z tytułu VAT sprzedawców.

Zmiana ułatwi funkcjonowanie oszustom, obarczy ryzykiem firmy?

Doradcy podatkowi zwracają już uwagę, że efektem wprowadzenia tych przepisów może być ułatwienie funkcjonowania oszustom przy jednoczesnym utrudnieniu życia podatnikom, ze względu na obarczenie ich ryzykiem. W podmiotowym projekcie ustawy pomysłodawca wskazuje na mechanizm odrębnego opłacania podatku VAT poprzez tak zwany „split-payment”, który w domniemaniu ma zastąpić obecny system. Tymczasem zgodnie z prawem unijnym, nabywca może być solidarnie odpowiedzialny za podatek sprzedającego tylko w przypadku, jeśli wiedział lub powinien był wiedzieć, że uczestniczy w transakcji stanowiącej oszustwo VAT.

Od 2008 roku Izba Przemysłowo Handlowa Gospodarki Złomem wnioskowała o zmianę sytemu naliczania podatku VAT w obrocie złomem, dostrzegając narastającą szarą strefę w obszarze wyłudzeń podatku VAT, a jako skuteczne rozwiązanie wskazywała sprawdzony i rekomendowany przez Unię Europejską -Reverse Charge Mechanism, tj. mechanizm odwróconego naliczania VAT. Po wielu latach starań przy współpracy z resortem finansów, 1 kwietnia 2011 roku wyczekiwany przez branżę surowcową system odwrotnego naliczania podatku VAT w obrocie złomem został wprowadzony (z wejściem w życie ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. 2011.64.332) artykułem 17 ust 1 pkt 7.).

Od tamtego czasu nastąpiło kilka modyfikacji zapisów ustawy, m. in. z konieczności reakcji na inwencję w przystosowywaniu się grup przestępczych do nowych realiów. A także przenoszenia mechanizmów wyłudzeń na inne wrażliwe sektory gospodarki (branża stalowa czy elektroniczna), gdzie można było zastosować te same, nielegalne mechanizmy. Szacuje się, że kwota wyłudzeń mogłaby sięgać już 20 mld zł, gdyby mechanizm odwróconego naliczania VAT nie został wprowadzony.

Odwrotne obciążenie było wielkim odciążeniem

System odwrotnego naliczania VAT wprowadzony w branży gospodarki złomem zaskutkował niezwłocznie. Przedsiębiorstwa z branży surowców natychmiast odczuły uwolnienie rynku z nieuczciwej konkurencji, opierającej wcześniej swoją działalność na wyłudzeniach VAT-u. Według analizy firmy Ernst & Young, dzięki dodatkowej aktywności gospodarczej sektora i idącymi za nią wyższymi wpływami z podatku VAT, PIT, CIT oraz składek na ubezpieczenie społeczne Skarb Państwa zyskuje rocznie ponad 300 mln zł.

Pomimo domniemania wprowadzania uszczelnień w systemie płatności podatku VAT, które według naszej wiedzy są na bardzo początkowym etapie, w momencie rezygnacji ustawodawcy z odwrotnego naliczania podatku VAT, obawiamy się powrotu do sytuacji, jaka miała miejsce sprzed 1 kwietnia 2011 r. - mówi Piotr Gluźniewicz, prezes Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem.

I właśnie tego, czyli braku systemowej obrony państwa przed wyłudzeniami VAT i narażaniem uczciwie działających przedsiębiorców na ponoszenie niezawinionych strat obawiają się podpisani po listem do resortu finansów, zrzeszeni w IPHGZ przedsiębiorcy.

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 marzec 2016 21:42

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.