fbpx

Panel logowania

czwartek, 29 czerwiec 2023 09:37

ArcelorMittal Poland wybuduje w krakowskiej walcowni zimnej dziewięć pieców wodorowych o wartości 52 mln zł

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na podniesienie jakości produktów, ale równie ważny jest aspekt środowiskowy tej inwestycji. W procesie wyżarzania blach nie będzie już stosowany amoniak; firma znacząco ograniczy też zużycie mediów.

Największy na świecie producent stali ArcelorMittal i właściciel kilku hut w Polsce ogłosił, że w zakładzie w Krakowie zacznie używać wodoru. W walcowni stanie dziewięć pieców na H2. Obecnie w procesie technologicznym używa się amoniaku. Jest stosowany podczas wyżarzania, czyli podgrzewania stali i studzenia w określonych warunkach, by nadać jej właściwe parametry techniczne. Zamiana amoniaku na wodór skróci czas obróbki o połowę i poprawi jakość produktów.

Istotny jest też aspekt ekologiczny. ArcelorMittal Poland ocenia, że dzięki szybszemu wyżarzaniu obniży zużycie energii elektrycznej i gazu ziemnego o połowę. Obniży to bezpośrednie i pośrednie emisje CO2 zakładu o 50 proc. Wymiana starych kotłów na nowe ma zakończyć się w I kw. 2024 roku.

O tym, jak bardzo „zielona” będzie zmiana w krakowskiej hucie, oprócz zmian technologicznych zdecyduje też źródło pochodzenia H2. Jeżeli będzie to tzw. zielony wodór (wytworzony przez elektrolizery zasilane przez odnawialne źródła energii), to emisje będą istotnie niższe. Inaczej jest w przypadku „szarego wodoru” – otrzymuje się go z udziałem paliw kopalnych. Jego ślad węglowy jest o wiele większy, co wpływa na zliczanie całkowitych emisji we wszystkich procesach produkcyjnych.

To kolejna w ostatnich latach inwestycja AMP, która ma obniżyć koszty jego działalności. W przeszłości Arcelor, który jest jednym z najbardziej energochłonnych odbiorców w kraju, postawił na elektrownie słoneczne. Taki kierunek obiera coraz więcej przedsiębiorstw, zwłaszcza ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2.

 – Zastosowanie czystego wodoru, a także zmiany konstrukcyjne pieców i instalacji pomocniczych zagwarantują nam zmniejszenie zużycia mediów – energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Pozwoli nam to ograniczyć naszą emisję CO2 – bezpośrednią i pośrednią – o 50 proc. Przedsięwzięcie zamierzamy zakończyć w pierwszym kwartale 2024 roku – powiedział dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Frederik Van De Velde, cytowany w komunikacie.

– Kontynuujemy inwestycje w krakowskim oddziale. Modernizujemy instalacje, dbając także o zmniejszanie wpływu naszej działalności na środowisko. Piece wodorowe będą kosztowały 52 mln zł, a na finiszu są projekty w koksowni i wytrawialni, których suma przekracza 135 mln zł. Tym samym wartość projektów, które obecnie realizujemy w Krakowie, to prawie 200 mln zł – podsumował prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar.

Alternatywy jak odnawialne źródła czy wodór stają się przy tym nie tylko okazją do zaoszczędzenia pieniędzy. „Zazielenianie” biznesu poprawia wizerunek wśród inwestorów. W innowacje związane z transformacją energetyczną chętniej inwestują banki, co otwiera drogę do dodatkowego finansowania.

Dekarbonizacja przemysłu to trend zataczający coraz szersze kręgi. Najwięksi gracze na rynku lada moment rozpoczną produkcję stopów metali przy użyciu H2. Tak dzieje się w przypadku projektu H2 Green Steel w Szwecji. Plany na wytwarzanie neutralnej klimatycznie stali ma też Thyssenkrupp w Niemczech.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.