fbpx

Panel logowania

środa, 09 marzec 2022 11:50

Szaleństwo na rynkach matali!

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Wiele firm stanęło w obliczu braku wyrobów stalowych koniecznych do realizacji zamówień. Ograniczona podaż wyrobów stalowych winduje ich ceny oraz kursy spółek zajmujących się ich produkcją i dystrybucją.

Szalejące ceny surowców na światowych rynkach windują również kursy branżowych spółek, które jeśli dobrze wykorzystają koniunkturę, mogą sięgnąć po rekordowe zyski.  Obecnie większość producentów i dystrybutorów wyrobów stalowych wstrzymało oferowanie ze względu na dużą niepewność na rynku. Samo ograniczenie podaży na rynku stali napędza wzrosty cen wyrobów stalowych. 

Największy wzrost obserwowany jest w przypadku blachy HRC, która w tydzień zyskała 13 proc. i jest już o 153 proc. droższa niż rok temu. W 2021 roku import stali do Polski z Rosji wyniósł 1,36 mln ton, a z Ukrainy 1,37 mln ton. Również zdecydowana większość rudy żelaza wykorzystywanej w wielkopiecowym procesie produkcji stali pochodzi z Ukrainy (gł. zagłębie Krzyworoskie na terenie obwodu dniepropietrowskiego, Polska to trzeci największy odbiorca rudy żelaza z Ukrainy).

Obserwowane są również duże wzrosty cen profili stalowych do rekordowych poziomów (+10 proc. w/w, +160 proc. r/r), blach zimnowalcowanych (+9 proc. w/w), kształtowników (+4,7 proc. w/w) i prętów żebrowanych (+3,6 proc. w/w, +139 proc. r/r). Poniżej zestawienie cen wybranych produktów stalowych opracowanych na podstawie cen od Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS). Uśrednione ceny aktualizowane są raz w tygodniu. Podana cena jest ceną hurtową z Warszawy (Polska Centralna) w transakcjach między hurtownią i finalnym odbiorcą.

Równolegle do cen wyrobów gotowych galopują ceny złomu stalowego gdzie na dzień 8 marca 2022 osiągnęły rekordowe notowania na Londyńskiej Giełdzie Metali, sięgając kwoty 710 USD/t.

Wszytko wskazuje na to, że jeszcze w marcu na skupach złomu zobaczymy rekordowe ceny skupu złomu stalowego. 

Ostatnio zmieniany środa, 09 marzec 2022 12:02

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.