fbpx
poniedziałek, 25 marzec 2019 15:27

Rekordowa wycena Palladu - pierwiastka wykorzystywanego do produkcji katalizatorów samochodowych.

Platyna, Rod i Pallad są powszechnie wykorzystywane w produkcji katalizatorów samochodowych i to właśnie kurs palladu osiąga obecnie historyczne maksima. Powodem rekordowego wzrostu mogą być obawy związane z zawirowaniami w dostawach tego metalu. 

Główną przyczyną trwającej już od sierpnia ubiegłego roku hossy na palladzie jest deficyt dostaw wywołany przez rosnące ograniczenia w rosyjskim eksporcie złomu tego metalu. Do tego rosyjskie ministerstwo handlu i przemysłu rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu wywozu złomu metali szlachetnych poza Rosję. Na razie taki zakaz miałby być prawdopodobnie wprowadzony czasowo na okres 6 miesięcy w maju bieżącego roku.

Rosja rządzi kursem palladu

Specyfiką tego rzadkiego metalu jest jego występowanie jedynie w kilku miejscach na ziemi, a ponad 80% produkcji przypada na Rosję i RPA. Z czego ponad połowa globalnej podaży wypada na Rosję. Rosja to również jedyny kraj który utrzymuje rezerwy tego kruszcu, ale ich wielkość jest utrzymywana w ścisłej tajemnicy.

Zarówno pallad jak i platyna są używane przez koncerny samochodowe do produkcji katalizatorów. Ale platyna jest używana jedynie w silnikach wysokoprężnych, a to na nich skupiła się ostatnio ofensywa krajów unijnych odnośnie ich szkodliwego wpływu na środowisko. Dodatkowo w zeszłym tygodniu koncern Fiat Chrysler ogłosił, że 965 tysięcy samochodów z silnikami benzynowymi w USA i Kanadzie zostanie wezwane do wymiany katalizatorów, ze względu na nie spełnianie standardów emisyjnych. A do ich produkcji będzie potrzebny deficytowy pallad. Stąd też na wykresie palladu widzimy praktycznie nieprzerwany trend wzrostowy, który się rozpoczął w sierpniu ubiegłego roku i prawie dwukrotnie zwiększył wycenę metalu. Należy jednak zaznaczyć iż, kurs metalu jest od dłuższego czasu na poziomach wykupienia, na co wskazują oscylatory. Więc na pewno rośnie ryzyko co najmniej korekty w tym silnym trendzie wzrostowym.

Rosnąca wartość giełdowa Palladu nie przekładają się jednak proporcjonalnie na wycenę złomu katalizatorów. Najwięksi recyklerzy tych metali tłumaczą, że kurs jest mocno nadmuchany i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

Sytuację na rynku złomu katalizatorów mogłaby zmienić niewątpliwie wycena Platyny, która w tej chwili w porównaniu z palladem wydaje się być bardzo tania. Obecny kurs platyny oscyluje w pobliżu 855 dolarów za uncję, prawie dwa razy taniej niż kurs palladu. A przecież historycznie platyna była najczęściej najdroższym metalem szlachetnym, a jej cena w 2011 roku zbliżała się do poziomu 2000 dolarów za uncję. 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 marzec 2019 15:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Strefa Użytkownika

Najnowsze Wiadomości

 • Przypominamy, że od 1 listopada 2019 roku w życie wchodzi obowiązkowy split payment, czyli tzw. model podzielonej płatności.
  Przypominamy, że od 1 listopada 2019 roku w życie wchodzi obowiązkowy split payment, czyli tzw. model podzielonej płatności. Obowiązkowy split payment, obejmie w sumie 150 grup towarów i usług dla transakcji przekraczających kwotę 15 tys. zł. - za niedostosowanie się do nowych obowiązków przewidziane są sankcje.
  Napisano wtorek, 03 wrzesień 2019 15:12 Czytaj dalej...
 • Niezwykłe metale tnące stal!
  Niezwykłe metale tnące stal! Przemysł wiele zyskał od czasu produkcji stali szybkotnącej na początku XX wieku. To dzięki niej, konstruktorzy mieli do dyspozycji stop, który bardzo przyspieszył obróbkę innych metali. Niestraszne mu były ani obciążenia, ani wysoka temperatura, ani wysokie prędkości obrotowe, toteż szybko uzyskał nazwę high speed steel, czyli „stal dużych prędkości” – w skrócie: HSS.
  Napisano wtorek, 03 wrzesień 2019 10:35 Czytaj dalej...
 • Dlaczego skup złomu jest ważnym elementem gospodarki?
  Dlaczego skup złomu jest ważnym elementem gospodarki? Skup metali zwykle kojarzy się nam z ogromnymi złomowiskami starych aut i maszyn. Okazuje się jednak, że metale nietypowe, a wśród nich metale szlachetne, czego przykładem może być, platyna czy metale powszechnie używane w elektronice i w przemyśle chemicznym, przede wszystkim wolfram i pallad, także są często skupowane i odzyskiwane. Zajmują się tym wyspecjalizowane przedsiębiorstwa jak zlomskup.eu mające w swoich zasobach odpowiedni sprzęt do oceny ilości metali nietypowych w złomie i znajomość procesu ich odzysku.
  Napisano wtorek, 03 wrzesień 2019 10:17 Czytaj dalej...
 • ArcelorMittal stawia na innowacje i zmniejsza emisje CO2
  ArcelorMittal stawia na innowacje i zmniejsza emisje CO2 Jesteśmy świadomi znaczenia zmian klimatu dla społeczeństwa i odpowiedzialności ArcelorMittal jako emitenta CO2 w zakresie ograniczania naszego śladu węglowego. Rozumiemy zainteresowanie naszych interesariuszy działaniami, jakie zamierzamy podjąć, żeby ten cel osiągnąć – wyjaśnia Lakshmi Mittal, dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal.
  Napisano środa, 14 sierpień 2019 21:06 Czytaj dalej...
 • Polski rynek złomu czeka kryzys?
  Polski rynek złomu czeka kryzys? Po trwającym 1,5 roku prosperity polski rynek złomu staje na krawędzi kryzysu. Ma na to wpływ spadek cen złomu na światowych rynkach oraz malejąca od kilku miesięcy sprzedaż wyrobów stalowych. Sytuacji nie polepszają także decyzje dużych koncernów, które stopniowo ograniczają produkcję stali w Polsce.
  Napisano piątek, 24 maj 2019 09:27 Czytaj dalej...

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 170 gości oraz 5 użytkowników.