Liberty poinformowało również, że jego partner technologiczny CISDI, chińska spółka państwowa oferująca usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane dla przemysłu stalowego, otrzymała wstępne wsparcie finansowe od Chińskiej Korporacji Ubezpieczeń Eksportowych i Kredytowych (Sinosure) na przeprowadzenie transformacji huty Dunaujvaros, torując drogę do sfinalizowania struktury kapitałowej projektu.
W maju Liberty i CISDI podpisały porozumienie w sprawie sfinalizowania studium wykonalności projektu, po podpisaniu we wrześniu 2023 r. protokołu ustaleń z rządem węgierskim, w którym uzgodniono zasadniczo wyposażenie zakładu metalurgicznego opartego na wielkich piecach w technologię elektrycznego pieca łukowego. Wartość inwestycji spółka szacuje na 1,3 mld euro.
W połowie czerwca Liberty zakończyło już produkcję koksu w zakładzie w Dunaujvaros. Rozpoczęły się prace likwidacyjne zaczęło zamykać swoje dwóch baterii koksowniczych, powołując się na przynoszące straty nadpodaż rynkową. Obecnie piece do wytopu żelaza w hucie pozostają nieczynne, a działają jedynie walcownie.
Pakiet inwestycyjny o wartości 1,3 miliarda euro obejmie również modernizację istniejących operacji walcowania na gorąco i cynkowania oraz instalację kilku nowych linii w celu zaspokojenia potrzeb przemysłu obronnego i motoryzacyjnego.
Zakład będzie wyposażony w najnowocześniejszy elektryczny piec łukowy, piec kadziowy, odgazowywanie próżniowe, odlewanie kęsisk i systemy kontroli AI firmy CISDI, aby osiągnąć światowy poziom wydajności - powiedział prezes CISDI Xiao Peng w oświadczeniu.
Współpraca między Liberty Dunaujvaros i CISDI podkreśla rosnące relacje między Chinami i Węgrami oraz pokazuje znaczące korzyści płynące z inwestycji w zrównoważone technologie produkcji stali, według przedstawiciela Sinosure He Zhiganga.