fbpx

Panel logowania

poniedziałek, 21 marzec 2016 20:30

Podatek VAT od wartości złomu i gruzu przejętego podczas prac rozbiórkowych.

Opodatkowanie VAT nie ogranicza się jedynie do środków pieniężnych otrzymanych za wykonane zlecenie. Jak pokazało bolesne doświadczenie jednej ze spółek branży rozbiórkowej, podatek VAT należy odprowadzić także od wartości towarów, których własność przejęła firma wykonująca prace rozbiórkowe. Sprawa dotyczyła firmy, która w wyniku wygranego postępowania przetargowego wykonała zlecenie na wyburzenie kilku budynków na rzecz lokalnego samorządu. 

Wspomniana firma ujęła w swojej deklaracji VAT tylko kwoty pieniężne, które otrzymała od zleceniodawcy za rozbiórkę. Po kilku latach, urząd kontroli skarbowej dostrzegł jednak, że zaniżyła VAT należny w związku z nieopodatkowaniem odpłatnej zamiany usług budowlanych na towary oraz sprzedaży tych towarów. Kontrolerzy ustalili, że spółka otrzymała zarówno wynagrodzenie wyrażone w pieniądzu, jaki i w naturze, tj. oprócz pieniędzy przejęła kilkaset ton złomu i kilka tysięcy metrów sześciennych gruzu.

Właściwy Urząd Skarbowy uznał, że strony umów nie obniżyły wynagrodzenia należnego spółce za wykonane usługi, lecz tylko zmniejszyły cenę wyrażoną w pieniądzu, ponieważ usługobiorca oddał spółce materiały pochodzące z odzysku. Materiałami tymi spółka mogła swobodnie dysponować.

Według służb kontroli podatkowej fakt, że cena została obniżona o wartość odzyskanych materiałów, nie oznacza, że została obniżona wartość robót. Nie powinna też zostać obniżona kwota, od której spółka była zobowiązana zapłacić VAT.

Księgi rachunkowe spółki nie zawierały żadnych zapisów o materiałach przejętych z budowy. Spółka nie przekazała też urzędnikom żadnych dokumentów, które by ich dotyczyły.

Organy podatkowe oszacowały więc wysokość nieopodatkowanego obrotu, przy czym organ drugiej instancji - izba skarbowa - skorygował obliczenia urzędu kontroli skarbowej, biorąc pod uwagę korespondencję spółki i usługobiorcy. Fiskus wymierzył kilkaset tysięcy złotych dopłaty.

Warto przeanalizować temat w swojej firmie, ponieważ sądy obydwu instancji zgodziły się z tym rozstrzygnięciem...

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 marzec 2016 14:55

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.