fbpx

Panel logowania

czwartek, 23 marzec 2023 14:11

3 miliony samochodów na złom?

3 miliony samochodów na złom 3 miliony samochodów na złom

Nowe przepisy zaproponowane w Unii Europejskiej będą oznaczały, że ponad 3 miliony samochodów poruszających się po polskich drogach zostaną całkowicie wycofane z ruchu. Włochy, Niemcy, a także Polska, przeciwstawiają się obecnemu kształtowi zakazu silników benzynowych i typu Diesel. A jako zachętę do rozmów przedstawiają Komisji Europejskiej nowe przepisy.

Włochy otwierają się na datę 2035 zaproponowaną przez UE dla zakazu silników benzynowych i typu Diesel. Ale tylko pod jednym warunkiem. – Jeżeli wniosek o włączenie e-paliw wysunięty przez Niemcy i nas do biopaliw przejdzie. Wtedy moglibyśmy udzielić ogólnej zgody, aby zagwarantować przyszłość silnikowi spalinowemu nawet po 2035 roku. powiedział Minister Środowiska i Bezpieczeństwa Energetycznego Włoch, Gilberto Pichetto Fratin.

Złomowanie samochodów

– Główna droga pozostaje elektryczna, ale bez ustalonej daty zatrzymania silników benzynowych i typu Diesel w 2035 roku. Włochy muszą rozegrać własną grę. Musimy mieć czas, aby towarzyszyć naszemu systemowi produkcyjnemu w okresie przejściowym – dodał Pichetto.

Minister mówił także o zachętach ekologicznych, wyjaśniając, że trzeba dokonać odpowiedniej ich oceny. Zachęty muszą być zbudowane na systemie polityki, takim jak kontynuacja dekarbonizacji.

– Dla mnie ważniejsze niż sprzedaż energii elektrycznej jest wycofanie pojazdów Euro 0, 1 i Euro 2”.

To samochody wyprodukowane przed 2001 rokiem, których w Polsce na drogach wciąż jeździ około 3 miliony. Jeśli przepisy wejdą w życie, samochody te zostaną całkowicie wycofane z ruchu. A dla Unii Europejskiej może to być łakomy kąsek.

– Mamy system produkcyjny z kilkoma setkami tysięcy pracowników – wspomina Pichetto. – Trzeba mu towarzyszyć, mamy też system dystrybucji, który będzie musiał zostać całkowicie zresetowany.

Pichetto mówił również o innej kwestii, która od dawna znajduje się w centrum uwagi i próśb włoskiego systemu motoryzacyjnego. A mianowicie o flotach firmowych. Zdaniem ministra zmiana opodatkowania samochodów służbowych byłaby właściwa „poprzez dostosowanie się do tego, co dzieje się w Europie w zakresie możliwości odliczenia VAT dla flot, które mogą w istotny sposób przyczynić się do dekarbonizacji”.

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 marzec 2023 15:05

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.