fbpx

Panel logowania

piątek, 16 grudzień 2022 10:55

Piece gazowe trafią na złom? Już niedługo nie będzie można ich używać...

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Jeszcze niedawno rząd namawiał Polaków do przechodzenia na gazowe ogrzewanie mieszkań. Powstał nawet specjalny program pod nazwą Czyste Powietrze, który miał pomóc w sfinansowaniu tej inwestycji. Skorzystało z tego sporo osób.

Unia Europejska chce zakazać ogrzewania domów węglem, olejem i gazem. Ma to zmniejszyć emisję dwutlenku o ponad połowę. Wycofane zostaną m.in. piece gazowe. Już wiadomo od kiedy.

Teraz okazuje się, że ogrzewanie gazowe również zostanie zakazane, bo według Unii Europejskiej jest za mało ekologiczne. I już wiadomo, od kiedy.

Kotłów gazowych nie będzie można montować:

  • od 2027 r. – w nowo powstających budynkach,
  • od 2030 r. – w budynkach modernizowanych.

Dotychczas zamontowane kotły będą mogły być nadal używane.

Te działania są częścią większego pakietu zmian pod nazwą Fit for 55. Mają one ograniczyć emisję dwutlenku węgla do 55 proc. w 2030 roku.

W Polsce już obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów. Od 1 stycznia tego roku nie można używać kotłów starszych niż 10-letnie. To – niezależnie od unijnego pakietu – efekt przyjętych uchwał antysmogowych przez sejmiki.

Na razie nie obowiązuje on we wszystkich województwach. Kolejne dołączają w miarę wprowadzania na swoim terenie uchwał antysmogowych.

To oznacza zakaz używania pieców:

  • węglowych,
  • olejowych,
  • gazowych.
Ostatnio zmieniany piątek, 16 grudzień 2022 10:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.