fbpx

Panel logowania

czwartek, 03 luty 2022 15:17

Objęcie systemem SENT nowych odpadów

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Od 22 lutego 2022 roku przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT.

W dzienniku ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi będącą nowelizacją przepisów wykonawczych do ustawy z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

Czym jest system SENT i czemu ma to służyć?

SENT to wykorzystywany w Polsce system, którego celem jest eliminacja oszustw związanych z podatkiem VAT, akcyzą i innymi podatkami. Wiceminister klimatu i środowiska poinformował, że obecna nowelizacja systemu  wchodzi w życie celem jeszcze większego uszczelnienia rynku gospodarowania odpadami. 

Co oznacza SENT dla gospodarującymi odpadami?

Oznacza to, że od 22 lutego każdy przywóz odpadów do Polski, oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym oraz kolejowym musi zostać zarejestrowany w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową. Obowiązek dotyczy wszystkich rodzajów odpadów, w tym także odpadów z tzw. zielonej listy, których przywóz nie wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Wyjątkiem od obowiązku rejestracji w systemie SENT jest przywóz lub tranzyt odpadów z zielonej listy o masie nieprzekraczającej 20 kg.

Konsekwencją wprowadzonych przepisów będzie nałożenie odpowiednio na podmiot odbierający oraz przewoźnika w obrocie odpadami w momencie rozpoczęcia przewozu odpadów obowiązków w zakresie dokonania zgłoszenia przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji. Dodatkowo przewoźnik zostanie zobowiązany do zapewnienia przekazywania danych geolokalizacyjnych, a kierujący do posiadania numeru referencyjnego oraz uruchomienia lokalizatora.

Dzienniku Ustaw opublikowany został ostateczny tekst Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (DzU z 2022 r. poz. 178).

Podmioty które zobowiązane są do dokonania zgłoszenia musza zarejestrować się na elektronicznej platformie PUESC Ministerstwa Finansów. Szczegółową instrukcję dotycząca procesu rejestracji oraz dokonywania zgłoszeń można znaleźć tutaj.

Ostatnio zmieniany czwartek, 03 luty 2022 15:30

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.