fbpx

Panel logowania

poniedziałek, 05 październik 2015 11:16

Kolejne spadki cen złomu stalowego | ZŁOM INFO PL

fot. ZŁOM INFO PL fot. ZŁOM INFO PL

Niestety potwierdziły się nasze przewidywania dotyczące sytuacji rynku złomu stalowego. W całej europie utrzymuje się trwający od kilku miesięcy trend do obniżania cen surowca i coraz więcej firm zajmujących się handlem i przerobem złomu ma problemy z pozyskaniem surowca w opłacalnej cenie.

Porównując średnie ceny złomu w Polsce z czerwca 2015 do lipca 2015 roku różnica wyniosła około 190,00 złotych na każdej tonie. Przewidywany spadek cen na miesiąc Październik 2015 szacuje się na kolejne minus 100 zł/t. Podobna sytuacja dotyczy całej Europy i np. w Niemczech w analogicznym okresie cena złomu spadła o średnio o 50 euro na tonie.

Zapotrzebowanie na złom oraz produkcja stali na wiodących rynkach (EU, Chiny, Japonia, Korea Południowa, USA i Turcja) spadała w pierwszym kwartale o średnio 10 procent. Jedynie Rosja odnotowała wzrost zużycia złomu o prawie 9 proc. a produkcję stali o około 5 proc.

Niski popyt na złom w Azji Mniejszej i globalna nadprodukcja stali, sugeruje raczej utrzymanie aktualnego niskiego poziomu cen złomu nawet w roku 2016. Na zmniejszenie popytu na ten surowiec ma niewątpliwie wpływ naprodukcja wyrobów stalowych, dołujący rynek rud metali, jak również spadek popytu wewnętrznego na rynkach azjatyckich głównie ciągle zwalniająca Gospodarka Chin. Na zmniejszenie popytu ma wpły także wciąż niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie, która powoduje niski poziom konsumpcji o charakterze inwestycji infrastrukturalnych.

PT

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 październik 2015 12:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.