fbpx

Panel logowania

wtorek, 27 październik 2020 05:45

Jak działają i co skupują skupy złomu?

Prowadzisz działalność gospodarczą i zdarza Ci się zgromadzić większą ilość złomu? Skończyłeś właśnie porządkować swoją posesję i chcesz pozbyć się zalegających sprzętów? Na rynku działają skupy surowców wtórnych, które chętnie odkupią od Ciebie złom. Sprawdź, jakie metale możesz spieniężyć w firmach handlujących surowcami wtórnymi i jak zorganizować ich sprzedaż.

Działalność skupu surowców wtórnych – co warto wiedzieć?

Przez termin „surowce wtórne” rozumie się produkty nadające się do ponownego przerobu. Odzyskiwaniem, przetwarzaniem i dalszą odsprzedażą surowców wtórnych zajmują się wyspecjalizowane w tym punkty – skupy surowców wtórnych. Działają one na terenie całego kraju – zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Głównym powodem, dla którego ta branża rozwija się niezwykle prężnie, jest coraz większe zapotrzebowanie na rzadkie metale.

Nie wszystkie punkty skupu surowców wtórnych mają ten sam zakres działalności – niektóre, specjalizują się w skupie metali szlachetnych, metali kolorowych, metali rzadkich i złomu węglika spiekanego. Wymienione surowce znaleźć można np. w różnych zepsutych sprzętach. Przykładowo platyna jest wykorzystywana przy produkcji katalizatorów samochodowych. Z kolei duże ilości tytanu wykorzystywane są w produkcji maszyn,wirników czy silników używanych w lotnictwie.

Właśnie dlatego przed sprzedażą złomu (szczególnie metali szlachetnych czy rzadkich) do skupu, warto sprawdzić specjalizację takiego punktu. Niektóre skupy na stałe współpracują z producentami sprzętów czy urządzeń wykorzystujących takie metale, a to z kolei oznacza lepsze ceny za kilogram surowca.

Jak znaleźć dobry skup złomu?

Jednym z głównych powodów, dla których warto gromadzić złom, jest możliwość jego odsprzedaży. Jak wybrać skup surowców wtórnych? Przede wszystkim warto się upewnić, że wybrany punkt działa legalnie – każdy skup musi posiadać wymagane zezwolenia. Legalnie działające skupy złomu posiadają również strony internetowe, na których można znaleźć m.in. ich dane kontaktowe, w tym numer NIP, REGON czy BDO..

Stare sprzęty AGD, RTV, akumulatory, części maszyn, świece zapłonowe z silników lotniczych czy rozmaite instrumenty medyczne – wymienione produkty są cennym źródłem metali szlachetnych. Ponieważ jednak są ciężkie, ich przewiezienie na skup złomu może  wiązać się z trudnościami. Właśnie dlatego warto sprawdzić, czy skup surowców wtórnych oferuje odbiór złomu spod wskazanego adresu. Największe skupy metali współpracują z klientami z całego kraju i chętnie odbierają złom, bez względu na to, czy mowa o klientach biznesowych czy indywidualnych.

Nie bez znaczenia jest też cena, jaką skup oferuje za kilogram lub gram materiału (w zależności od jego rodzaju). Rzetelne skupy złomu posiadają na stanie spektrometr. To specjalne urządzenie pozwala wykonać analizę składu chemicznego metali, dzięki czemu klient otrzymuje precyzyjną wycenę.

Jak przetwarzany jest złom metali?

Firmy skupujące złom metali jak zlomweglika.pl zajmują się jego przetworzeniem. Efektem jest pozyskanie cennych pierwiastków, np. srebra, platyny, palladu, tytanu, cyny czy wolframu. Większość punktów skupu surowców wtórnych na stałe współpracuje z producentami sprzętu elektronicznego czy zakładami jubilerskimi, które mają stałe i duże zapotrzebowanie na tego typu metale.

Dlaczego producentom czy zakładom jubilerskim opłaca się nabywać wybrane metale ze skupów złomu? Powodem jest cena – jest ona dużo niższa niż na giełdach zajmujących się sprzedażą surowców wydobytych z ziemi. To główny powód, dla którego coraz częściej producenci np. maszyn projektują swoje wyroby w taki sposób, aby było możliwe szybkie i sprawne odzyskanie wykorzystanych metali.

Współpraca ze skupem metali opłaca się zarówno klientom mającym na sprzedaż złom, jak i tym, którzy potrzebują metali do produkcji. Odzyskiwanie surowców wtórnych sprzyja też środowisku naturalnemu – jest to proces w mniejszym stopniu wpływający negatywnie na ekosystem niż rozbudowane operacje górnicze.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.