fbpx

Panel logowania

czwartek, 25 czerwiec 2020 15:05

Radioaktywny transport złomu zatrzymany na polskiej granicy.

Sprawdzajcie od kogo i co kupujecie! Straż Graniczna w Bobrownikach nie wpuściła do Polski transportu, w którym stwierdzono obecność radioaktywnych materiałów. Po zidentyfikowaniu izotopu Państwowa Agencja Atomistyki zakazała wjazdu do naszego kraju.

Transport został wykryty dzięki czujnikom znajdującym się na granicy. Gdy zaraportowały one podwyższony poziom radioaktywności, transport skierowano na dokładniejsze badania.

Na znajdujący się w naczepie ładunek zareagowała bramka radiometryczna. Po zapoznaniu się przez funkcjonariusza ze wskazaniami bramki radiometrycznej, która wykazała 21 krotne przekroczenie tła, pojazd wraz z ładunkiem został poddany szczegółowej kontroli urządzeniem pomiarowym. Urządzenie to potwierdziło znacznie podwyższony poziom promieniowania. Podczas pomiaru zidentyfikowano izotopy radu 226.

Według listu przewozowego białoruski kierowca wiózł 22 tony złomu z Uzbekistanu do Niemiec.

Sytuacja została zgłoszona Dyżurnemu Polskiej Agencji Atomistyki, który podjął decyzję o nie wpuszczeniu transportu na teren naszego kraju.

Rad 226 to najtrwalszy izotop tego pierwiastka; czas połowicznego rozpadu wynosi w jego przypadku 1599 lat. Straż Graniczna nie podała, jakiego rodzaju złom był transportowany. 

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 czerwiec 2020 15:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.