fbpx

Panel logowania

wtorek, 21 kwiecień 2020 15:21

Paradoksalnie koronawirus rozgrzewa polskie piece hutnicze. Rosną ceny stali!

Polskie huty z powodzeniem wchodzą na rynki zbytu dotychczas zajęte przez producentów z Chin lub Włoch. Oprócz problemów konkurencji, polskim dystrybutorom stali w eksporcie sprzyja także słaby złoty.  Dystrybutorzy, choć pełni obaw,  liczą niespodziewane zyski.

Mimo iż wiele europejskich fabryk samochodów i producentów AGD wstrzymało produkcję, ceny blach jak i innych wyrobów stalowych, rosną. Przykładem może być 15% wzrostu ceny popularnych prętów zbrojeniowych na rynku niemieckim,  gdzie obecna cena sięga w przeliczeniu poziomu ok.  2200,00 zł za tonę. Polskie huty przy zastosowaniu niezbędnych środków ochrony przed COVID-19 mogą niewątpliwie wykorzystać szansę na możliwość realizacji nowych zamówień i zyskać na obecnej sytuacji.

Przeszkodą dla hut w realizacji zwiększonej ilości zamówień, może stać się jednak problem z pozyskaniem odpowiedniej ilości surowca. Rozprzestrzenienie się pandemii COVID-19 spowodowało bowiem spore utrudnienia na europejskim rynku złomowym. Specjaliści z branży podkreślają, że ich zakupy w marcu 2020 roku zmniejszyły się średnio o 60%. Do problemów z pozyskaniem złomu stalowego z rynku możemy niewątpliwie zaliczyć przestoje w fabrykach i zakładach produkcyjnych,  czasowe zawieszenie działalności stacji demontażu pojazdów oraz mniejszych skupów złomu.

Historia pokazała nam już nie raz, że zastany rynek złomu może rozruszać jedynie cena. Eksperci branżowi, mimo niepewnej dla wszystkich przyszłości spodziewają się w najbliższych miesiącach wzrostu cen złomu stalowego. 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 kwiecień 2020 15:32

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.