fbpx

Panel logowania

czwartek, 12 marzec 2020 17:26

Wpływ koronawirusa COVID-19 na branżę złomową.

Ceny złomu w hutach w porównaniu do kontraktów luty/marzec 2020 pozostały praktycznie bez zmian, a na niektórych klasach nawet z małym plusem. Wiele firm złomowych, ludzi związanych z branżą i wytwórców odpadów zadaje sobie jednak pytanie co może wydarzyć się z cenami złomu w najbliższej przyszłości? 

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 i spodziewanym wzrostem zakażeń, niewiadomych jest naprawdę wiele. Najbliższa przyszłość pokaże nam czy zostanie zachowana ciągłość dostaw surowca do hut i odlewni. Pandemia wirusa odciska bowiem swoje piętno, praktycznie na każdej dziedzinie gospodarki i nikt tak naprawdę w tej chwili nie może jednoznacznie stwierdzić dokąd zaprowadzi nas ta niecodzienna sytuacja.


Co tak naprawdę jesteśmy w stanie zrobić?

Docierają do nas coraz nowsze informacje w związku z działaniami jakie podejmują firmy z branży w związku z próbami ograniczenia ryzyka zakażenia i utrzymania planowanej produkcji. Niektóre firmy wprowadzają wyłącznie elektroniczny obieg dokumentów, niektóre wpuszczają na zakłady tylko osoby wyposażone w maski i jednorazowe rękawiczki, inne dla ograniczenia kontaktu zawieszają nawet czasowo działalność swoich punktów skupu, pozyskujących złom od klientów indywidualnych. Na taki krok zdecydował się dla przykładu lider branży złomowej firma OLMET z Tarnowskich Gór. Przemysław Oleś zapewnia, że realizacja dostaw złomu ze strony Olmetu nie jest zagrożona i potwierdza, że firma świadoma ryzyka musi wprowadzić pewne działania prewencyjne. 

Jakie rozwiązanie tutaj będzie złotym środkiem? Tego naprawdę nie wiemy, myślimy jednak, że tylko ostrożność powiązana ze zdroworozsądkowym myśleniem pozwoli nam przetrwać ten trudny dla wszystkich czas.

W tym miejscu będziemy starali się zbierać dla Was wszystkie informacje związane bezpośrednio z tą wyjątkową sytuacją.

Zachęcamy również do zadawania pytań na naszym forum dyskusyjnym lub wyrażania swoich opinii w komentarzach.

 


Aktualizacja 16.03.2020 r

  • Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA informuje, że w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju, wszystkie postępowania przetargowe na sprzedaż nieruchomości oraz pozostałych składników majątku Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. ogłoszone do dnia 31.03.2020 r. zostają odwołane.


Aktualizacja 17.03.2020 r

  • ArcelorMittal Poland informuje, że podjął decyzję o odłożeniu w czasie procesu uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie.

    Decyzja o nieuruchamianiu instalacji w zakładanym wcześniej terminie - czyli w drugiej połowie marca - wynika z niepewności związanej z rozprzestrzenianiem się w Europie wirusa COVID-19 oraz z faktu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja. Widzimy, że część naszych klientów zamyka zakłady bądź ogranicza zamówienia.

    - Musimy działać odpowiedzialnie – dbać o naszych pracowników i nasze instalacje. Biorąc pod uwagę niepewność, z którą mamy do czynienia i fakt, że nie wiemy, jak COVID-19 będzie się rozprzestrzeniał w Europie, to jedyna słuszna decyzja. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że monitorujemy rozwój sytuacji i pozostajemy przy naszej wcześniejszej deklaracji dotyczącej ponownego uruchomienia części surowcowej w Krakowie jak tylko sytuacja się unormuje – mówi Marc De Pauw, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Aktualizacja 10.04.2020 r

Paradoksalnie koronawirus rozgrzewa polskie piece hutnicze. Rosną ceny stali!

Polskie huty z powodzeniem wchodzą na rynki zbytu dotychczas zajęte przez producentów z Chin lub Włoch. Oprócz problemów konkurencji, polskim dystrybutorom stali sprzyja także słaby złoty.  Dystrybutorzy, choć pełni obaw, na razie liczą niespodziewane zyski. Mimo iż wiele europejskich fabryk samochodów i producentów AGD wstrzymało produkcję, ceny blach jak i innych wyrobów stalowych, dynamicznie rosną. Przykładem może być 15% wzrostu ceny popularnych prętów zbrojeniowych na rynku niemieckim,  gdzie obecna cena sięga w przeliczeniu poziomu ok.  2200,00 zł za tonę. Polskie huty przy zastosowaniu niezbędnych środków ochrony przed COVID-19 mogą niewątpliwie wykorzystać szansę na możliwość realizacji nowych zamówień i zyskać na obecnej sytuacji.

Przeszkodą dla hut w realizacji zwiększonej ilości zamówień, może stać się jednak problem z pozyskaniem odpowiedniej ilości surowca. Rozprzestrzenienie się pandemii COVID-19 spowodowało bowiem spore utrudnienia na europejskim rynku złomowym. Specjaliści z branży podkreślają, że ich zakupy w marcu 2020 roku zmniejszyły się średnio o 60%. Do problemów z pozyskaniem złomu stalowego z rynku możemy niewątpliwie zaliczyć przestoje w fabrykach i zakładach produkcyjnych,  czasowe zawieszenie działalności stacji demontażu pojazdów oraz mniejszych skupów złomu.

Historia pokazała nam już nie raz, że zastany rynek złomu może rozruszać jedynie cena. Eksperci branżowi, mimo niepewnej dla wszystkich przyszłości spodziewają się w najbliższych miesiącach wzrostu cen złomu stalowego.


 

Życzymy dużo zdrowia i wytrwałości. 

Zespół Polskiego Portalu Branży Złomowej 

ZŁOM INFO PL

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 kwiecień 2020 15:19

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.