fbpx

Panel logowania

poniedziałek, 14 marzec 2011 00:00

Skup katalizatorów samochodowych na wagę... platyny | ZŁOM INFO PL

Recykling samochodówJeszcze niedawno zużyty katalizator samochodowy traktowany był jak zwykły złom. Teraz to jedna z najbardziej poszukiwanych części starego auta. Prawie w każdym katalizatorze samochodowym znajduje się niewielka ilość metali szlachetnych takich jak platyna, rod lub pallad.

W katalizatorach znajdują się metale szlachetne, w tym m.in. platyna. Informacja nie jest nowa, ale zupełnie nowe jest zachowanie rynku. Wystarczy wejść do internetu i wpisać w wyszukiwarce hasło "skup katalizatorów", a pojawia się ponad 24 tys. adresów. Zdecydowana większość to anonse firm, które są zainteresowane wyłącznie kupnem tej części samochodu. Płacą nawet kilkaset złotych za sztukę w zależności od typu katalizatora czyli ze względu na procent zawartości metali szlachetnych. Sporo firm wycenia katalizator już na podstawie wiedzy z jakiego modelu samochodu pochodzi.

Wielu kierowców do teraz zostawia w warsztacie samochodowym zużyty katalizator za darmo, ciesząc się, że pozbywają się złomu. Rzadko kto ma świadomość, że darowuje komuś w ten sposób nawet kilkaset złotych.

Katalizatory w pojazdach samochodowych są stosowane w celu zmniejsza emisji do środowiska naturalnego szkodliwych gazów takich jak: tlenki węgla (CO), węglowodory (HC) i tlenki azotu (NO2). Dzięki nim następuje redukcja szkodliwych substancji na: dwutlenek węgla (CO2), wodę (H2O) i azot (N2).
Katalizator samochodowy zbudowany jest zwykle z jednego lub dwóch bloków ceramiki (lub blachy stalowej), a porowata powierzchnia tych elementów jest przeważnie pokryta cieniutka warstwą platyny, palladu i rodu. Te metale szlachetne są aktywatorami procesów chemicznych unieszkodliwiających gazy. Podczas pracy silnika spalinowego wsad ceramiczny rozgrzewa się do białości i wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Monolit ceramiczny jest umieszczony w metalowych obudowach w układzie wydechowym samochodu. Katalizatory w toku eksploatacji zużywają się i tracą swoje właściwości lub ulegają zniszczeniu (przepalenie, stopienie) lub zapchaniu sadzą lub olejem. Zwykle katalizator zostaje wymieniony na nowy oryginalny lub zastępczy po przejechaniu około 100-120 tys. kilometrów. Biorąc pod uwagę ogromne ilości samochodów wycofywanych z eksploatacji, powstało wiele firm zajmujących się skupem i recyklingiem katalizatorów samochodowych a tym samym odzyskiem cennych surowców znajdujących się w tych częściach samochodowych.

Polecamy nasz katalog firm, w którym między innymi znajduję sie baza firm skupujących katalizatory z podziałem na województwa.

 



Ostatnio zmieniany niedziela, 28 luty 2016 23:54

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.