fbpx

Panel logowania

piątek, 29 październik 2010 14:45

Złom - dobre prognozy

Według analiz Metal Bulletin Research już w przyszłym roku wzrośnie zapotrzebowanie na surowce - rudy żelaza, złom i węgiel koksowy. Wzrośnie produkcjia stali, przy czym wiodącymi rynkami będą rynki dalekowschodnie.


Europa w stosunku do Azji odgrywać będzie coraz mniejszą rolę, natomiast dominującymi rynkami będą rynki dalekowschodnie - uważa Yasmin Miah, research analyst Metal Bulletin Research.

Kwestia dostępu do surowców ma decydujące znaczenie dla producentów stali - mówi Yasmin Miah, research analyst Metal Bulletin Research. - W czasie recesji rynki surowców zaczęły się kurczyć. Spadła produkcja stali. Miało to swoje przełożenie na ceny surowców.

Jak dodaje Yasmin Miah, na światowym rynku stali jest coraz lepiej. Obecnie sytuacja na rynku stali normalizuje się, rośnie popyt na stal i tym samym wzrasta zapotrzebowanie na surowce.

- Na pewno zwiększy się produkcja stali w elektrycznych piecach łukowych, wykorzystujących złom jako surowiec - podkreśla Yasmin Miah. - Spodziewamy się zatem wzrostu zapotrzebowania na złom, nawet do poziomu bardzo dobrego 2008 r. To z kolei spowoduje wzrost cen złomu, zważywszy na fakt, że w Europie producenci będą ponosić coraz wyższe koszty produkcji w piecach elektrycznych.

Zdaniem Yasmin Miah na światowym rynku stali zwiększa się zapotrzebowanie na rudę żelaza. W 2009 r. na skutek kryzysu spadło zapotrzebowanie na rudę żelaza do 70 proc. Na przestrzeni 2010 r. nastąpił jednak powrót do dawnego zapotrzebowania na ten surowiec, co wiązało się z rosnącą produkcją stali na światowych rynkach i wzrostem popytu.

- Europa w stosunku do Azji odgrywać będzie coraz mniejszą rolę, natomiast dominującymi rynkami będą rynki dalekowschodnie - uważa Yasmin Miah. - Już teraz chiński popyt stanowi 70 proc. światowego popytu na stal. Zapotrzebowanie na stal ze strony Chin znacząco wzrośnie. Do 2015 r. wzrosną też dostawy rud żelaza.

Według analiz ekspertów na chińskim rynku zwiększy się też zapotrzebowanie na węgiel koksowy, co wynika z rosnącego zużycia krajowego. Obecnie Chińczycy są największym (około 50 proc. światowej produkcji) producentem węgla koksowego.

- Na przestrzeni ostatnich lat chińska produkcja węgla koksowego pokrywała zapotrzebowanie krajowego rynku - ocenia Yasmin Miah. - Ponieważ zapotrzebowanie ze strony Chin na węgiel koksowy bedzie rosło, producenci chińscy będą sięgać po węgiel koksowy z WNP i innych krajów. Chiny, podobnie jak i inne kraje działające na rynkach dalekowschodnich, będą powiększać moce produkcyjne i tym samym umacniać swą pozycję.

Źródło: http://hutnictwo.wnp.pl/coraz-lepiej-na-swiatowym-rynku-stali,123726_1_0_0.html 
Ostatnio zmieniany niedziela, 28 luty 2016 23:50

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.