fbpx

Panel logowania

poniedziałek, 25 październik 2010 19:49

ArcelorMittal Poland: problemem jest niska dostępność węgla koksowego w polskich kopalniach

Od trzech lat importujemy węgiel koksowy, by zabezpieczyć pracę naszych koksowni - mówi dla portalu wnp. pl Stefan Dzienniak, członek zarządu ArcelorMittal Poland SA. - Dlatego też podtrzymujemy zamiar uczestnictwa w prywatyzacji polskiego sektora górniczego.


Rosnące przychody firm stalowych, uruchamianie wygaszanych w czasie kryzysu mocy produkcyjnych, stabilizacja w zakresie cen - to w opinii producentów stali sygnały świadczące o poprawie koniunktury w branży stalowej.

Producenci stali zgodni są co do tego, że kryzys spowodował zmiany w dotychczasowej strategii firm stalowych.

- Wyciągnęliśmy wnioski z kryzysu - przekonuje Stefan Dzienniak, członek zarządu ArcelorMittal Poland.- Skróciliśmy czas podejmowania decyzji w zakresie planowania, zarządzania zapasami i inwestycji.- Jesteśmy bardziej elastyczni, potrafimy szybko dostosować poziom produkcji do poziomu popytu. Wygasiliśmy piec w sytuacji kryzysu na rynku stali i zmniejszonego zapotrzebowania na stal, teraz wznawiamy produkcję. Dzięki temu zaoszczędziliśmy 3 mld USD.

Jak dodaje S. Dzienniak perspektywy dla sektora stalowego są optymistyczne - wzrastają przychody firm, rośnie popyt na stal i stabilizują się ceny wyrobów stalowych. Dynamika wzrostu w 2010 roku jest imponująca, choć branża nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed kryzysu. Z 35 wielkich pieców należących europejskich do hut koncernu ArcelorMittal obecnie pracują 24. Na przełmie marca i kwietnia przyszłego roku uruchomiony zostanie wielki piec w spółce ArcelorMittal Poland.

Zdaniem S. Dzienniaka największym problemem dla wielu branż, w tym hutnictwa są rosnące ceny energii. Mamy najdroższy prąd w Europie. Tym samym energetyka przesądza o konkurencyjności hutnictwa.

- Jeżeli cena prądu dla pieca elektrycznego wzrasta o 30-40 proc. to jest to zagrożenie dla rentowności i konkurencyjności polskiego hutnictwa - zauważa S. Dzienniak.

Kolejnym problemem jest nowy system ustalania cen rud, niestabilnych i niedopasowanych do kosztów. Ponadto wciąż niska dostępność węgla koksowego w polskich kopalniach.

- Od trzech lat importujemy węgiel koksowy, by zabezpieczyć pracę naszych koksowni - dodaje S. Dzienniak.- Dlatego też podtrzymujemy zamiar uczestnictwa w prywatyzacji polskiego sektora górniczego.


Źródło: http://hutnictwo.wnp.pl/s-dzienniak-arcelormittal-poland-problemem-jest-niska-dostepnosc-wegla-koksowego-w-polskich-kopalniach,123284_1_0_0.html 

Ostatnio zmieniany niedziela, 06 marzec 2016 10:15

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.